KÓS KÁROLY EMLÉKTÁBLA, DOMBORMŰ AVATÁSA – TATABÁNYA, ÚJVÁROS – 2009. december 16.
A KPVDSZ Művelődési Ház éves programjában vette, hogy Kós Károly születésnapján, december 16-án megemlékezést fog tartani a nagy magyar építészről, polihisztorról.
“A Művelődési Ház fenti törekvését lehetőségemhez mérten segíteni, támogatni kívántam. Ezért képviselői keretemből támogattam a megemlékezés megszervezését, egy kiállítás megtartását, mely Kós Károly munkásságáról szólt. Különös lehetőségként adódott, hogy Péterfy László szobrászművész, aki több alkotást készített Tatabányára, művészi munkáját ingyenesen ajánlotta fel egy bronz dombormű és emléktábla elkészítésére. A művészeti alkotás a KPVDSZ Művelődési Ház bejáratához, annak falára került. Költségei a bronzöntést és elhelyezést kívánta csupán meg. Ennek teljes összegét képviselői keretemből biztosítottam.”
Az avatásra, az ünnepi műsorra, megemlékezésre nagy érdeklődés mellett, a művelődési ház ezen alkalomra zsúfolásig megtelt nagytermében került sort. Az avató beszédet ifj. Dr. Petrássy Miklós önkormányzati képviselő (Védegylet) tartotta. Majd Gengeliczky László előadóművész Kós Károlynak a “Kiáltó szó” című röpiratából olvasott fel részleteket, s elszavalta Kányádi Sándor “Kós Károly arcképe alá” című versét. Az ünnepi műsorban a Csillaghordó együttes erdélyi népdalcsokrot adott elő. Petrássy Márta okl. építészmérnök vetített képes előadásában mutatta be Kós Károly szerteágazó munkásságát – építészeti, grafikai alkotásait
ifj. Dr. Petrássy Miklós önkormányzati képviselő avatóbeszéde
Tisztelt Hölgyeim és Uraim, Kedves Tatabányaiak!
Az év elején örömmel álltam a KPVDSZ Művelődési ház azon kezdeményezése mellé, mely e kedves utca névadójának jobb megismertetését tűzte ki célul.
Örültem annak is, hogy e dombormű elkészíttetésével hozzájárulhatok a művelődési ház nemes elhatározásához.
Nekem a Kós Károly utca, a Győri út, Komáromi út és ez az egész környék iskoláskorom színhelye. Ezért külön is örülök annak, hogy ezen utca névadója a nagy magyar építész, polihisztor Kós Károly. Ő egész életével bizonyította ragaszkodását szülőhelyéhez, Bánsághoz, Kalotaszeghez, Erdélyhez. Erdély természeti kincseiből, kőből, fából maradandó épületeket épített. De ennél sokkal többet tett, otthonokat teremtett. A szülőföldjére akkor tért vissza, mikor szülőföldje a legnagyobb bajban volt. Trianon után írásaival, regényeivel, rajzaival, röpirataival „kiáltó szó” volt. A Kiáltó Szó című röpiratának fő mondanivalója, hogy mi magyarok csak magunkra számíthatunk.
A Kiáltó Szó igéiből vár épült – az összetartás vára. Amikor ezen emlékmű előtt járnak majd, joggal, méltán olvashatják Kányádi Sándor versének felvésett sorait: Kós Károly „kőből, fából házat, igéből várat” teremtett.
E gondolatok jegyében adom át Péterfy László szobrászművész Kós Károlyról készített domborművét ezen utca és Újváros lakóinak. Fogadják szeretettel.
ÖNÁLLÓ KÉPVISELŐI INDÍTVÁNY
Tatabánya Megyei Jogú Város Közgyűlésének
2009 októberi ülésére
Tárgy: hozzájárulás kérése Kós Károly emléktáblájának elhelyezéséhez
Előterjesztő: ifj. dr. Petrássy Miklós, önkormányzati képviselő
Tisztelt Közgyűlés!
A KPVDSZ Művelődési Ház éves programjában vette, hogy Kós Károly születésnapján, december 16-án megemlékezést fog tartani a nagy magyar építészről, polihisztorról. A megemlékezésnek különös indokát jelentette az is, hogy a Művelődési Ház a Kós Károly utcában várja nap-nap után a környék és a város művelődni vágyó polgárait. A megemlékezés célja, hogy a Kós Károly utcában lakók elsődlegesen, de a város lakói is minél többet tudjanak meg az utca névadójáról.
A Művelődési Ház fenti törekvését lehetőségemhez mérten segíteni, támogatni kívánom. Ezért képviselői keretemből támogatom a megemlékezés megszervezését, egy kiállítás megtartását, mely Kós Károly munkásságáról szól. Különös lehetőségként adódott, hogy Péterfy László szobrászművész, aki több alkotást készített Tatabányára, művészi munkáját ingyenesen ajánlotta fel egy bronz dombormű és emléktábla elkészítésére. A művészeti alkotás a KPVDSZ Művelődési Ház bejáratához, annak falára kerülne. Költségei a bronzöntést és elhelyezést kívánná csupán meg. Ennek teljes összegét képviselői keretemből biztosítottam.
Az emléktábla elhelyezése a jelenlegi építési szabályok szerint hatósági engedélyt nem igényel. A KPVDSZ Művelődési Ház telke nem közterület, ezért Képző-és Iparművészeti Lektorátusi véleményt sem kell beszerezni. Szükségesnek tartom azonban a város tulajdonát képező művelődési ház falára elhelyezendő emléktábla vonatkozásában a Tisztelt Képviselőtestület tudomásulvevő hozzájárulását biztosítani. A Kós Károly dombormű gipsz mintáját, mely kb 60×40 cm nagyságú, ill. az arról készült képet mellékelem. Az emléktáblára írandó szöveg, mely némiképp módosulhat:
Kós Károly
A magyar építészet megteremtője
Épített „Kőből, fából házat…
Igékből várat” (Kányádi Sándor)
Kérem a Tisztelt Közgyűlést, hogy az emléktábla és dombormű elhelyezését tudomásul venni szíveskedjék.
Ifj. dr. Petrássy Miklós
önkormányzati képviselő
Határozati javaslat: Tatabánya Megyei Jogú Város Közgyűlése tudomásul veszi és hozzájárul ahhoz, hogy a KPVDSZ Művelődési Ház falára Kós Károly portré domborműve, és emléktábla elhelyezésre kerüljön. A dombormű és emléktábla készítésének és elhelyezésének költségeit ifj. dr. Petrássy Miklós képviselői kerete biztosítja.
Határidő: azonnal
Felelős: dr. Bene Magdolna címzetes főjegyző
Meghívó az emléktábla avatására